Koalice chce do Bruselu jako eurokomisařku poslat Věru Jourovou

Praha - Kandidátkou české vlády na eurokomisařku bude ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z hnutí ANO. Představitelé koaličních stran se na její nominaci dohodli na dnešní schůzce koaliční rady. Řekli to novinářům. Dohodu umožnil ústupek ČSSD, která navrhovala exministra financí Pavla Mertlíka. Výměnou chce sociální demokracie navýšení peněz na sociální služby asi o 750 milionů korun, což už dnes schválila vláda, a vyšší růst minimální mzdy. Podle ČSSD by se měla od ledna zvýšit o 700 korun na 9200 korun oproti původně plánované pětistovce. Podle prezidenta Miloše Zemana je výběr Jourové skvělou volbou.

 
foto

Kandidátka české vlády na eurokomisařku a ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z hnutí ANO vystoupila 21. července v Praze na tiskové konferenci. ČTK Krumphanzl Michal

 

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka stejně jako šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš výběr ministryně pro místní rozvoj zdůvodnili lepší šancí Česka na zisk významnějšího resortu v Evropské komisi, pokud Praha navrhne ženu. Jejich minimálně třetinové zastoupení v bruselské exekutivě požaduje Evropský parlament, který bude jednotlivé eurokomisaře i komisi jako celek schvalovat. Výrazné zastoupení političek ve své komisi chce mít i její šéf Jean-Claude Juncker. Ten by mohl přivítat také fakt, že ANO je členem liberální frakce ALDE, jehož podpora by se mu mohla hodit.

Sociální demokraté dlouho trvali na nominaci bývalého ministra financí Mertlíka, nakonec ale ustoupili. Výměnou za to podle Sobotky chtěli mimo jiné navýšení peněz na sociální služby asi o 750 milionů korun, které se mají použít na růst výdělků lidí starajících se o postižené, seniory a další potřebné. Tento záměr hned dnes schválila vláda. Hnutí ANO ale odmítá, že by jeho kandidátka získala oficiální nominaci výměnou za posílení dotací a vyšší růst minimální mzdy. Podle lídra ANO Andreje Babiše ČSSD jen při jednáních otázku otevřela.

Dalším požadavkem sociálních demokratů je vyšší růst minimální mzdy, která by se měla od ledna zvýšit o 700 korun na 9200 korun oproti původně plánovaným 500 korunám. Babiš prohlásil, že s těmito opatřeními souhlasí bez ohledu na obsazení kandidáta na eurokomisaře. O navýšení minimální mzdy však musí ještě diskutovat tripartita, upozornil předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Nominaci Jourové hodnotí pozitivně politologové oslovení ČTK. "Z hlediska profesionálního je to určitě dobrá volba," soudí o jejím výběru Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické. "Paní Jourová rozhodně nebude muset užívat žádný čas na zorientování se ve fungování Evropské unie a hlavních evropských programů," souhlasí Petr Just z Metropolitní univerzity Praha. Podle Dvořákové však může být toto vítězství šéfa ANO Babiše nakonec vítězstvím Pyrrhovým, neboť přijde o jednu z nejviditelnějších tváří svého hnutí.

Podle šéfa opoziční TOP 09 Karla Schwarzenberga ustoupily obě hlavní koaliční strany při výběru Jourové ze svých zásad. ČSSD ustoupila od toho, že jako nejsilnější vládní strana měla kandidáta nominovat, a Babiš zapomněl na svou zásadu šetřit, poznamenal bývalý ministr zahraničí. Podle předsedy ODS Petra Fialy se opět ukázalo, že hlavní slovo v koalici má lídr hnutí ANO Babiš.

Zastání se Sobotkovi naopak dostalo od jeho vnitrostranického oponenta, jihomoravského hejtmana Michala Haška. Ten ocenil to, že ČSSD dala přednost zájmům státu před trváním na stranickém kandidátovi a podařilo se jí vyjednat dohodu o prosazení některých programových priorit sociálních demokratů. Prezident Zeman pak volbu Jourové označil přímo za skvělou a za velmi rozumné řešení. "Myslím, že se vláda mohla dohodnout daleko dříve," neodpustil si však Zeman kritiku dlouhotrvajících debat o nástupci současného českého eurokomisaře Štefana Füleho.

Nominací Jourové se bude ještě tento týden zabývat sněmovní výbor pro evropské záležitosti. Následně ji na mimořádném jednání ve čtvrtek večer schválí kabinet a pošle do Bruselu. Před evropskými poslanci by Jourová a kandidáti z ostatních unijních zemí měli vystoupit v září během takzvaného grilování. Pokud nominované i celou komisi europoslanci schválí, začne Junckerův tým fungovat od listopadu.

Jourová je zatím jedinou ženou, jejíž kandidaturu do nové Evropské komise potvrdila některá ze členských zemí EU. Jako svou nástupkyni na ministerstvu pro místní rozvoj Jourová navrhuje svoji dosavadní náměstkyni Kláru Dostálovou. Šéf ANO Babiš možnou kandidaturu Dostálové připustil, o nominaci bude podle něj jednat vedení hnutí a poslanecký klub ANO. 

Věra Jourová má zkušenosti z regionální i vrcholné politiky

Datum a místo narození: 18. srpna 1964, Třebíč

Vzdělání: vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (1991) a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (2012)

Současné funkce: ministryně pro místní rozvoj (od ledna 2014), první místopředsedkyně hnutí ANO 2011 (od března 2013), členka Poslanecké sněmovny (od října 2013)

Kariéra: zástupkyně ředitele Městského kulturního střediska v Třebíči (1991-1994), tajemnice a tisková mluvčí městského úřadu v Třebíči (1995-2000); pracovala v konzultační firmě DHV ČR (2000-2001), vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (2001-2003); náměstkyně ministra pro místní rozvoj (2003-2006); před loňským vstupem do Sněmovny a vlády podnikala několik let jako konzultantka, zaměřovala se na evropské fondy

Působení v politice: v letech 2003 až 2006 byla členkou ČSSD; v roce 2002 byla za ČSSD zvolena zastupitelkou Třebíče; v roce 2009 kandidovala do Evropského parlamentu za Evropskou demokratickou stranu jako nestraník, v roce 2010 kandidovala též jako nestraník do Sněmovny za KDU-ČSL; v hnutí ANO se angažuje od roku 2012 - byla hlavní manažerkou, pracovala na ekonomickém programu, loni v březnu byla zvolena první místopředsedkyní; při říjnových předčasných volbách do Sněmovny byla lídrem kandidátky hnutí ANO na Vysočině

Rodina: rozvedená, má dvě děti a vnuka

 

Jourová má být čtvrtým členem Evropské komise z ČR, první ženou

Přehled dosavadních českých členů Evropské komise:

Pavel Telička (od května do listopadu 2004) - První český eurokomisař nastoupil do již fungující komise poté, co se Česká republika stala členem EU. Telička předtím vedl vyjednávání o vstupu ČR do unie a od ledna 2003 působil jako český velvyslanec při EU. Stejně jako ostatní komisaři nových zemí neměl vlastní resort, ale spolupracoval s jedním z komisařů patnáctky, Davidem Byrnem, komisařem pro zdraví a ochranu spotřebitele.

Vladimír Špidla (od listopadu 2004 do února 2010) - Českým nominantem do komise byl původně někdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Ten se ale koncem února 2004 po několika týdnech kandidatury vzdal a vláda Vladimíra Špidly nakonec opět nominovala Teličku. Po neúspěchu ČSSD v eurovolbách v červnu 2004 rezignoval Špidla na premiérský post, jedním z posledních kroků jeho kabinetu pak bylo vyslání končícího předsedy vlády do EK. V ní měl Špidla na starosti zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti.

Štefan Füle (od února 2010) - Nominace českého komisaře trvala před pěti lety mnoho měsíců, situaci komplikovalo i to, že v té době vládl úřednický kabinet Jana Fischera. Během jednání se objevila řada jmen možných komisařů. Například ČSSD prosazovala pokračování Špidlova mandátu, hovořilo se i o Janu Fischerovi, který ale nominaci odmítl. Začátkem listopadu 2009 se nakonec ODS a ČSSD, jež stály (spolu se zelenými) za vznikem Fischerovy vlády, shodly na tehdejším ministrovi pro evropské záležitosti Štefanu Fülem. Ten nyní působí jako komisař pro rozšíření a evropskou sousedskou politiku.

Věra Jourová (měla by usednout v právě se rodící Evropské komisi) - Nominaci současné ministryně pro místní rozvoj dnes schválili představitelé koaličních stran na schůzce koaliční rady. Jourovou nominovalo předminulý týden hnutí ANO, které předtím prosazovalo Pavla Teličku, který ze ně byl letos zvolen do Evropského parlamentu. Sociální demokraté původně prosazovali někdejšího ministra financí Pavla Mertlíka, lidovci zase vysokého bruselského úředníka Petra Blížkovského.

(Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz)



Ústecký kraj Středočeský kraj Kalendář akcí

Interaktivní mapa MAS

Arakis Astur GRV Vavřinec Projekce BKReal SPS Trhnise Šíla PN PN Mléko z Vražkova HistoryPark Uč


Google+

Místní akční skupina Podřipsko, z.s.
Sídlo: Vražkov 2, 413 01 Roudnice nad Labem
Kancelář: Očkova 2, 413 01 Roudnice nad Labem
Tel.: +420 728 278 647, E-mail: info@maspodripsko.cz, Datová schránka: 8mixwy2
Copyright © 2011 Místní akční skupina Podřipsko, z.s. - Všechna práva vyhrazena

ico-rss.png, 1,8kB