Řídím Říčany - Vzor zapojení veřejnosti

Občané Říčan poprvé elektronicky rozhodli o investicích města

Občané Říčan poprvé elektronicky rozhodli o investicích města

V hlasování vyhrály rekonstrukce populární lesní cesty u Jurečku a oprava chodníků na frekventované Černokostelecké ulici.

Chodník Černokostelecká
 
13.září 2015 - 08:00
 
Projekt „Řídím Říčany“, který využívá algoritmus matematika Karla Janečka, slaví první úspěch. Skoro tři měsíce mohli občané Říčan vybírat z nabídky 10 investičních projektů dva nejpalčivější a nejžádanější. Do unikátního projektu se již zaregistrovalo přes tisíc lidí. Účast v hlasování o investicích byla zhruba 60 %. Elektronický klíč uzavřel hlasování 9. 9. ve 12 hodin 12 minut, o tři minuty později byly zveřejněny výsledky. Volbu obyvatel ten samý den posvětili zastupitelé města a uvolnili peníze na realizaci projektů.

„Projekt „Řídím Říčany“ dává smysl. Přesvědčili jsme mnoho set lidí, aby vyplnili registraci a pak u počítače nebo v mobilu hlasovali. Chtěl bych poděkovat za každý hlas,“ komentuje starosta Vladimír Kořen /Klidné město/ a doplňuje: „A přiznám se, že jeden z mých favoritů úplně propadl. Nu což, starosta potřebuje vědět, co lidé vlastně chtějí.“  

O investičních projektech hlasoval reprezentativní vzorek 602 občanů s trvalým bydlištěm v Říčanech a starší 15 let. Říčanská veřejnost vybírala z 10 záměrů, které se týkaly například oprav chodníků, obnovy zeleně i výstavby unikátních projektů. Podstatné je, že hlasující měli k dispozici hned 4 pozitivní hlasy a dva negativní. Nejvíce, celkem 322 hlasů získal projekt opravy lesní cesty u rybníku Jureček. Druhou příčku s 278 hlasy obsadil projekt rekonstrukce chodníků na Černokostelecké ulici 1. část.

S opravou lesní cesty se může začít téměř hned. Podle Říčaňáků si zaslouží největší pozornost hojně využívaná, ale poškozená, podmáčená a dlouhodobě neupravovaná cesta v lese v blízkosti koupaliště Jureček. Její oprava má tři etapy. První cesta v délce 700 metrů se táhne od restaurace Jureček podél rybníku, tenisových kurtů, fotbalového hřiště až ke Starému koupadlu. Další úsek vede od Staráku podél Rokytky asi 350 metrů směrem k lomu. Třetí část se týká trasy dlouhé 335 metrů od Staráku nahoru lesem na Strašín. Město chce cesty rozšířit, částečně provést terénní úpravy a položit nový štěrkový povrch.

„Projekt je hotový, stačí vysoutěžit firmu a můžeme hned začít. Ještě vedeme debatu, které stromy nové cestě ustoupí, zbytečně stromy kácet nechceme,“ vysvětluje radní a manažer projektového řízení David Michalička /Klidné město/.   

Lidé chtějí také opravu levostranného chodníku směrem do Prahy v úseku od místa, kde se na protější straně kříží Černokostelecká s ulicí Plukovníka Švece až po křižovatku s ulicí Riegrova v celkové délce cca 650 metrů. Starý rozbořený asfaltový povrch nahradí betonová zámková dlažba v šířce 2 metrů. Projekt počítá i se sadovou úpravou zeleně. Nový chodník bude s bezbariérovým přístupem. Přechody, místa pro přecházení, místa vjezdů a zastávky BUS se opatří hmatovou dlažbou.  

Náklady na každý z nich se po vysoutěžení očekávají ve výši cca 2,5 milionu korun. Zastupitelé ihned v den ukončení hlasování vydali z městského rozpočtu přes 6 milionů korun, což zafinancuje právě dva vítězné projekty. Veřejná soutěž by odhadované ceny měla snížit. Na ostatní projekty se budou hledat finance v rozpočtu 2016 nebo se zastaví úplně.

Jak dopadly další projekty? Na třetím místě skončil balíček čtyř malých projektů, který zahrnoval opravu schodů ve Zborovské ulici, realizaci osvětlení na hřišti Strašínská, nové parkoviště u kulturního centra Labuť a výsadbu záhonů v ulici Rýdlova. Na poslední příčce se umístil projekt druhé etapy geoparku s pouhými 17 hlasy. Tento projekt se však spolu s vytvořením mola na rybníku Marvánek (7. místo) zdá nejvíce kontroverzní. Obě investice totiž výrazně rozdělují společnost na dva tábory. Geopark obdržel 145 plusových hlasů, ale zároveň 128 minusových hlasů a pro molo na Marvánku sice hlasovalo 228 lidí, ale 123 občanů je jasně proti.

Lidé hlasovali díky hlasovací platformě, kterou má město k dispozici díky spolupráci s inovátorskou skupinou Demokracie 2.1. Jednalo se již o třetí hlasování, respektive o první zásadní volbu pouze pro Říčaňáky. Ti se nejdříve museli registrovat prostřednictvím registračních formulářů u dobrovolníků v ulicích, na kontaktních místech nebo u třídních učitelů.  

„Mít zaregistrovaných během čtyř měsíců přes tisíc lidí, to je dobrý výsledek. Samozřejmě naše město má 11 tisíc voličů, ale pro zvolení zastupitelem kupříkladu stačilo některým kandidátům pouze 510 hlasů,“ podotýká starosta.   

Další volby v Řídím Říčany
Jiná anketa, které se mohou zúčastnit pouze říčanští obyvatelé, probíhá v rámci od začátku září až do konce října. Rozhoduje se o činnostech, které by mělo město regulovat obecně závaznou vyhláškou. Město předkládá volbu 12 možností. Občané svými hlasy určí, co je trápí více a co méně. Výsledky pak městu napoví, jaké činnosti omezit a co ponechat bez regulace. Kromě toho běží až do 21. září další hlasování o volbě nejlepšího říčanského sportovce roku v kategoriích dospělých a mládeže, jednotlivců a týmů.

Stredoceskenovinky.cz informovala Mgr. Adéla Ambrožová, tisková mluvčí Městského úřadu Říčany.
 


Ústecký kraj Středočeský kraj Kalendář akcí

Interaktivní mapa MAS

Arakis Astur GRV Vavřinec Projekce BKReal SPS Trhnise Šíla PN PN Mléko z Vražkova HistoryPark Uč


Google+

Místní akční skupina Podřipsko, z.s.
Sídlo: Vražkov 2, 413 01 Roudnice nad Labem
Kancelář: Očkova 2, 413 01 Roudnice nad Labem
Tel.: +420 728 278 647, E-mail: info@maspodripsko.cz, Datová schránka: 8mixwy2
Copyright © 2011 Místní akční skupina Podřipsko, z.s. - Všechna práva vyhrazena

ico-rss.png, 1,8kB