Prezentace venkova agrosalonech Agrokomplex a Země živitelka

Největší zemědělská a potravinářská výstava na Slovensku Agrokomplex 2015 společně s dalšími tematickými výstavami a akcemi se odehrála od 20. do 23. srpna. Vysoká návštěvnost přes 100 000 lidí a všeobecná spokojenost více jak 560 vystavovatelů potvrdila prestiž této slovenské výstavy.

Úspěch zaznamenala také expozice v pavilonu M1, kde se v centrální části prezentovala Národná sieť rozvoja vidieka SR společně s Národní sítí Místních akčních skupin České republiky (NS MAS) zaštiťující prezentaci Celostátní sítě pro venkov za podpory Ministerstva zemědělství České republiky.  Prezentace byla zaměřena na představení Programu rozvoje venkova 2014-2020, příkladů dobré praxe, činnosti místních akčních skupin v České republice a zahraničí a jejich zapojení do rozvoje venkova prostřednictvím realizovaných projektů v rámci strategií nebo projektů spolupráce v České republice i mimo ni.

NS MAS zastupoval předseda Václav Pošmurný společně s tajemnicí Veronikou Foltýnovou. Prezentaci regionálních značek a informace o činnosti místních akčních skupin (MAS) si vzaly za své zástupci MAS Horní Pomoraví a MAS Český sever (dříve MAS Šluknovsko).

P1010483

Fotogalerie z výstavy Agrokomplex 2015

V následujícím týdnu začal v Českých Budějovicích mezinárodní agrosalon Země živitelka v termínu od 27. srpna do 1. září s expozicemi na témata obnova a rozvoj venkova, rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a služby pro zemědělství.

Pavilon Z se již tradičně proměnil v Pavilon VENKOVA s prezentací Celostátní sítě pro venkov, Národní sítě Místních akčních skupin ČR, Spolku pro obnovu venkova ČR, Ministerstva pro místní rozvoj, Národná sieť rozvoja vidieka Slovenské republiky a dalšími partnerskými organizacemi z veřejné a soukromé sféry. Svou účastí se zapojilo přes 40 místních akčních skupin z většiny krajů. Místní akční skupiny ze Slovenské republiky prezentovaly společné projekty spolupráce.

Zahájení Země živitelky v pivovarské zahradě se účastnil prezident Miloš Zeman a ministr zemědělství Marian Jurečka. Sobotní dožínky uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přijela řada tuzemských i zahraničních ministrů a výstavu si nenechali ujít ani mnozí zákonodárci a starostové. Akci využili ke schůzkám také představitelé profesních organizací.

Marian Jurečka zhodnotil letošní sklizeň obilovin jako velice dobrou. Upozornil ale, že hospodářský rok je třeba hodnotit, až je prodáno a zaplaceno. Vyzval obyvatele, aby nakupovali regionální výrobky.

Navzdory tropickému počasí se po pěti letech podařila opět překonat stotisícová hranice návštěvnosti a větší byl také zájem vystavovatelů, kteří prezentovali své regionální výrobky a služby ve venkovské tržnici, kde probíhalo vystoupení tradičního jihočeského folkloru.

P1010723

Země živitelka poskytovala jako každý rok prostor pro setkávání partnerů a odborné semináře, mezi které patřil páteční odborný seminář „Podpora rozvoje venkova v ČR“, pořádaný Spolkem pro obnovu venkova České republiky ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem zemědělství. Dále se uskutečnil diskusní seminář za účasti ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky na téma „Perspektiva českého potravinářství a také seminář „Aktuality z Programu rozvoje venkova 2014 – 2020“, oba byly pořádány Ministerstvem zemědělství. Doprovodným programem bylo představení a křest publikace Sdružení místních samospráv České republiky „Jak se vám líbí náš venkov? Příklady dobré praxe spolupráce obcí v místních akčních skupinách.“

IMG_8010

Ministr zemědělství měl možnost společně s předsedou Senátu Parlamentu České republiky Milanem Štěchem zhlédnout prezentaci místních akčních skupin a dalších partnerů jako byl Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnosti mladých agrárníků ČR,  při prohlídce pavilonu Z ve čtvrtek, tak také v pátek večer při účasti na sedmém ročníku Večeru venkova, který zahájili společně s předsedou Národní sítě Místních akčních skupin ČR Václavem Pošmurným. Akce se účastnila také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a řada dalších zástupců ministerstev, odborných organizací, jednotlivých místních akčních skupin, obcí a také přátel venkova obecně. V průběhu večera byli oceněni všechny vítězné vesnice soutěže Vesnice roku za posledních 20. let

P1010760   P1010838

P1010741P1010851

Další ročník veletrhu Země živitelka bude v termínu 25. – 30. 8. 2016

Zdroj: http://nsmascr.czÚstecký kraj Středočeský kraj Kalendář akcí

Interaktivní mapa MAS

Arakis Astur GRV Vavřinec Projekce BKReal SPS Trhnise Šíla PN PN Mléko z Vražkova HistoryPark Uč


Google+

Místní akční skupina Podřipsko, z.s.
Sídlo: Vražkov 2, 413 01 Roudnice nad Labem
Kancelář: Očkova 2, 413 01 Roudnice nad Labem
Tel.: +420 728 278 647, E-mail: info@maspodripsko.cz, Datová schránka: 8mixwy2
Copyright © 2011 Místní akční skupina Podřipsko, z.s. - Všechna práva vyhrazena

ico-rss.png, 1,8kB